Veľa ľudí z marginalizovaných rómskych komunít má problém zamestnať sa. Vo väčšine prípadov ide hlavne o to, že nie sú na zamestnanie pripravení. Agentúra práce BBSK pomáha práve takto znevýhodneným a sociálne vylúčeným osobám začleniť sa v spoločnosti a pripraviť ich na pracovný trh. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne. Pomáhame im s vyhľadávaním voľných pracovných miest, písaním životopisov, motivačných listov, žiadostí o prijatie do zamestnania. Zároveň ich pripravujeme na pohovor, a to aj formou modelových situácií, ktoré môžu na pohovore nastať. Taktiež sprevádzame klientov na výberových konaniach a pohovoroch a poskytujeme im podporu aj po nástupe do práce pri riešení bežných problémov, ktoré na pracovisku vzniknú.

Aby ich šance na uplatnenie boli vyššie, v našom školiacom stredisku ich učíme práci s počítačom, matematické a čitateľské zručnosti. A keďže máme aj klientov, ktorí komunikujú prevažne v maďarskom jazyku, snažíme sa zlepšovať aj ich komunikáciu v slovenčine.

Okrem spomenutých aktivít poskytujeme klientom kurzy pracovných zručností, ktoré ich nielen niečomu naučia, ale zároveň sa zvýšia ich šance pri získavaní zamestnania.

Od februára 2023 sme realizovali kurz základov šitia, ktorý doposiaľ absolvovalo 15 klientiek. V rámci tejto aktivity sme nadviazali spoluprácu s firmou Adient, ktorá šije hlavové opierky do automobilov. Pod vedením odborného lektora budeme pripravovať klientov na pracovnú pozíciu šička. Spoločnosť nám pre tento účel poskytne priemyselné šijacie stroje. 

V marci sme začali s kurzom záhradníctva a starostlivosti o zeleň. Ten absolvovali 7 klienti. V spoločnosti, ktorá nám kurz zabezpečovala a ktorá sa zároveň stará o zeleň v meste, sa nám podarilo zamestnať 2 klientov.

V septembri sme odštartovali kurz lesníckych prác, na ktorom klienti agentúry získajú praktické a teoretické poznatky v oblasti lesníctva. Po absolvovaní kurzu je tu taktiež možnosť pre našich klientov získať prácu v tejto oblasti. 

To všetko by však nebolo možné bez dobre fungujúceho prepojenia komunitných centier, zamestnávateľov (či už priamo v Lučenci alebo v okolí) a Agentúry práce BBSK. Spolupráca je princípom realizovaného projektu „Spájame sa pre viac príležitostí“. Veľa klientov vyhľadalo našu pomoc práve vďaka dobrej spolupráci s mestom Lučenec (partner projektu) na základe odporúčaní Komunitného centra Lučenec.

Všetkým spolupracujúcim subjektom vyjadrujeme veľkú vďaku. 


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.